جراحی بینی شکسته

عمل جراحی بینی شکسته :جراحی بینی شکسته

جراحی بینی شکسته : بینی ، برجسته ترین و مرکزی ترین عضو صورت می باشد ؛ از این رو در صورت اصابت ضربه از بیرون ، بیش از سایر اعضا در معرض آسیب دیدگی و شکستگی قرار می گیرد.

شکستگی بینی ، شامل بروز هر گونه ترک یا شکستگی کامل در استخوان بینی می باشد و انواع مختلفی دارد.

این اتفاق ( شکستگی بینی ) ، می تواند منجر به بروز انحراف بیرونی ( کجی ظاهری ) ، انحراف داخلی ( کجی تیغه میانی ) ، ایجاد قوز بینی یا مشکلات تنفسی از راه بینی گردد.

در صورتی که شکستگی بینی ، منجر به بسته شدن بینی و مشکل تنفسی گردد یا باعث بد فرم شدن بینی شود ، نیاز به عمل جراحی جا اندازی خواهد بود.

علائم بینی شکسته :

از شایع ترین علائم و نشانه های شکستگی بینی ، باید به مواردی همانند درد شدید ، کبودی پای چشم ها ، تورم بینی ، خونریزی ، احساس گرفتگی و انسداد در یک یا هر دو طرف بینی اشاره کرد.

اولین قدم در برخورد با شکستگی بینی ، استفاده از کمپرس یخ ، به منظور کاهش تورم و کبودی و هم چنین متوقف کردن خونریزی است.

پس از گذشت ۲۴ ساعت اول ، باید از کمپرس گرم به مدت چند روز تا رفع کامل تورم بینی بهره برد.

مهلت جا اندازی بینی شکسته ، در کودکان ، ۱۰ روز و در بزرگسالان ، ۱۴ روز می باشد ؛ بدیهی است در صورت تاخیر در مراجعه ، استخوان شکسته در همان وضعیت نامطلوب ، جوش خواهد خورد.

به علت احتمال بروز یک عارضه نادر ولی خطرناک و اورژانسی به نام « هماتوم سپتوم » در اثر ضربه شدید به بینی به ویژه در کودکان ، لازم است ویزیت توسط پزشک متخصص گوش و حلق و بینی ، در اسرع وقت انجام گیرد.

پاسخ

Call Now Buttonتماس