تضعیف بویایی

فقدان یا تضعیف بویایی

تضعیف بویایی : دستورالعمل تقویت حس بویایی بعد از بهبود عفونت های ویروسی ( ویروس کرونا )

در صورتی که همزمان یا پس از یک دوره سرما خوردگی ، دچار کاهش قابل توجه بویایی و چشایی شده اید ، به احتمال زیاد مشکل شما به خاطر التهاب عصب بویایی به دنبال عفونت ‌های ویروسی است.تضعیف بویایی

از بیماری های ویروسی تاثیر گذار بر بویایی ، می توانیم به مواردی که در ذیل ذکر شده اند ، اشاره کنیم :

 • سینوزیت
 • آلرژی های بینی ( فصلی و دائمی )
 • مصرف سیگار و قلیان
 • سرما خوردگی
 • آنفلوانزا
 • و احتملا کرونا

بر اساس تجربیات مشابه قبلی ، بسیاری از این حالت ها گذرا بوده و شرایط بیمار پس از گذشت چند روز الی چند هفته ، به تدریج بر طرف خواهد شد.

مراقبت های مورد نیاز در برابر تضعیف بویایی

مراقبت های درمانی که در ذیل ذکر شده اند ، را حداقل به مدت 2 الی 4 هفته ادامه دهید :

 1. در صورت تضعیف بویایی بینی را با سرم شستشوی ولرم به طور روزانه 2 تا 3 بار شستشو دهید.
 2. به طور روزانه 2 بار و هر بار 1 الی 2 پاف در بینی ، اسپری بینی ( فلوتیکازون ، بکلومتازون ، مومتازون ، بودزوناید ) استفاده نمائید ؛ به منظور عدم آسیب به مخاط بینی ، لطفا نوک اسپری 15 درجه از محور عمود رو به خارج باشد ؛ یعنی نوک اسپری ، داخل بینی به سمت چشم همان طرف باشد و سپس آن را بفشارید.
 3. در صورت سوزش بینی در اثر مصرف اسپری ، می توانید روزی 1 الی 2 بار پماد ویتامین را A داخل بینی بمالید.
 4. در صورت سر درد و بی حالی ، می توانید برحسب نیاز از مسکن های رایج استفاده کنید.
 5. مصرف آنتی بیوتیک و داروهای ضد کرونا ، به منظور کنترل علائم ظهور یافته در شما هیچ تاثیر ثابت شده ای ندارند ؛ بنابراین از مصرف این داروها بپرهیزید.
 6. شواهد علمی محکمی به نفع مصرف ویتامین ها و مکمل ها ، به منظور بازگشت بویایی وجود ندارد؛  بنابراین از مصرف بی رویه آنها بپرهیزید.
 7. مصرف داروهای ضد احتقان ، مثل قطره یا اسپری بینی فنیل افرین یا نفازولین و شربت سودوافدرین اگر چه در کوتاه مدت ممکن است در کاهش گرفتگی بینی کمک کننده باشد ، ولی اگر بیش از 4 روز پش سر هم مصرف شوند ، مشکلات شما بیشتر شده و به آنها وابسته خواهید شد ؛ از این رو به هیچ ‌وجه این داروها را بیش از 4 روز مصرف نکنید.
 8. از مصرف غذاهای فرآوری شده مانند فست فود ، نوشابه ، سس ، شکلات ، آب میوه های صنعتی و از این قبیل موارد بپرهیزید.
 9. تا حد ممکن استراحت کرده و از استرس دوری کنید ؛ چرا که خستگی جسمی و روحی هر دو ممکن است ، زمینه ساز تداوم مشکل در شما شود.

توانبخشی بویایی

در صورت تداوم کاهش بویایی بیش از 2 هفته ، می‌ توانید از روش خود آموز توانبخشی بویایی زیر استفاده کنید :

توانبخشی بویایی ، در واقع نوعی رایحه درمانی و  یک روش کمک کننده در درمان هیپوسمی ( کاهش بویایی ) یا آنوسمی ( فقدان بویایی ) است.

در این روش بیمار به صورت موقت ( چند ماه ) در معرض یک سری بوهای خاص قرار می گیرد.

طبق مطالعات معتبر و بین المللی ، این روش به عنوان درمان برای اختلالات بویایی بخصوص اختلالات بویایی ناشی از ویروس کارآمد است و در سال 2019 در دستور العمل‌‌ های بالینی انجمن متخصصین گوش و حلق و بینی کشور ژاپن ، وارد شده است.

توانبخشی بویایی ، شامل 4 عصاره از چهار گروه رایحه گرفته شده که منشا بویایی هستند و این چهار گروه شامل عصاره‌ های گلی ، میوه ای ، ادویه ای و صمغی می باشند.

در روش معمول از هر گروه به ترتیب عصاره رز ، لیمو ، آویشن و اکالیپتوس انتخاب و هر عصاره دو بار در روز ( صبح و عصر ) به مدت 10 ثانیه توسط بیمار استشمام شده و بین عصاره ها 10 ثانیه فاصله داده می شود.

بهتر است از عصاره این موارد با غلظت بالا استفاده شود و در صورت عدم دسترسی به عصاره ، از خود موارد ذکر شده ، می توان استفاده کرد.

حداقل طول مدت درمان 12 هفته است که می تواند تا 32 هفته هم ادامه داشته باشد ؛ این روش باید به صورت مرتب استفاده شود و در صورت فراموشی ، بلافاصله استشمام بوها انجام شود.

نکته قابل ذکر این است که می توانید به جای موارد ذکر شده ، از مواردی مشابه از همان خانواده استفاده کنید که در زیر آورده شده است :

رز : نسترن ، بابونه ، بهار نارنج ، نرگس ، یاس ، سنبل

لیمو : توت فرنگی ، موز ، پرتقال ، خیار ، نارنگی ، سیب

آویشن : میخک ، دارچین ، هل ، وانیل ، گلپر

اکالیپتوس : نعناع ، سرکه ، سیر ، متانول

دقت داشته باشید از هر چهار گروه ذکر شده ، حتما باید یک مورد انتخاب شود. همچنین می توانید هر ماه گروه چهار تایی جدیدی انتخاب کنید ؛ چرا که مطالعات نشان داده‌ اند ، تنوع در انتخاب عصاره ها می تواند کمک کننده باشد.

درصورت تداوم علائم کاهش بویایی تا 4 تا 6 هفته بعد از شروع مشکل ، برطرف می شود.

پاسخ

Call Now Buttonتماس